Seria wzorce

36 forteli - Siły psychohistorii - Triumf woli - Sequi nobis

Motta O czym Fragmenty PDF Spisy treści Recenzje i rekomendacje Zakup i dedykacja
Publikacja: 2017
Publikacja: 2021
Publikacja: 2020
Publikacja: 2019

Motta

Motta serii:

Broń to tylko przygodne narzędzie, które ma zmusić przeciwnika do zmiany zamiarów. Jedynym polem bitwy jest umysł. Wszystko inne to nieistotny szum. Lois McMaster Bujold, Gra
Historia nigdy się nie powtarza, ale dopisuje rymy. 一 John Robert Colombo
Jesteśmy jak karły, które wspinają się na ramiona gigantów, by widzieć więcej od nich i dalej sięgać wzrokiem, i to nie za sprawą bystrości swojego wzroku, czy wysokości ciała, lecz dzięki temu, że wspinamy się w górę i wznosimy na wysokość gigantów ― Bernard z Chartes
“Nie zawsze odwaga to potężny ryk. Czasami odwaga to cichutki głosik, który na koniec dnia mówi "jutro znów spróbuję!". ― Mary Anne Radmacher

O czym

Tematy wiodące tomów cyklu Wzorce

Temat serii to budowanie świadomości sytuacyjnej. Zgodnie z wzorcem OODA polega ono na zrozumieniu środowiska działania, przewidzenia konsekwencji czynów i wytworzenie w sobie psychicznej siły niezbędnej do podjęcia wysiłku.

Traktat Sztuka wojny Sun Tzu,napisany językiem współczesnego praktyka. Pełen anegdot historycznych poradnik psychologii konfliktu, a jednocześnie gratka dla miłośników historii Chin.

Książka zaopatrzona jest we wprowadzenie pióra mistrza Andrzeja Sapkowskiego, który wprowadza czytelnika w temat stosowania forteli i wyprowadzania przeciwnika w pole, a przy tym jest fascynującą ekskursją w zakamarki historii.

Drugi tom pt. Siły psychohistorii to almanach wzorców przewidywania przyszłości. To zbiór anegdot i przykładów pokazujących to, w jaki sposób ludzie obdarzeni ponadprzeciętnym wglądem w istotę spraw są w stanie przewidzieć przyszły bieg wydarzeń.
Trzeci tom o roboczym tytule Triumf woli to wielka księga inspiracji. Sama wiedza i umiejętności nie wystarczą, aby myśl wprowadzić w czyn. Ten tom jest przeglądem technik motywacyjnych, ale też zbiorem inspiracji i anegdot o ludziach wielkich, którzy uporem i siłą charakteru podążali ku wytyczonym sobie celom.
Nie tylko trzeba mieć wiedzę i słuszność. Trzeba mieć jeszcze odwagę, by swoje ideały wprowadzić w życie.

Prezentacje z okładek

Bodaj najlepsze momenty sienkiewiczowskiej trylogii to opisy forteli obmyślanych przez imć Zagłobę. Dzięki znajomości ludzkiej psychiki łatwo wywoływał on szacunek swoich towarzyszy i śmiech podziwu czytelnika.

W tej książce znajdziesz opowieści o czynach ludzi takich jak Zagłoba. O wybitnych dowódcach formatu Lawrence’a z Arabii i mężach stanu jak słynny chiński strateg Zhuge Liang, ale też postaciach fikcyjnych, takich jak dowódca „Czerwonego października”. „Dowódca wypłoszył ich z wody!” krzyczy jeden z załogantów Ramiusa. Okrzykiem tym puentuje świetnie to, jak postronni widzą rozgrywki toczone przez „graczy” w mrocznych głębinach pod mamiącą spokojem powierzchnią. Ci gracze zdawali się działać w „równoległym świecie.” Niby patrzyli na to samo, niby mili ten sam zestaw informacji, co inni uczestnicy i obserwatorzy... ale składali z nich układankę zupełnie odmienną. Dostrzegali i wpływali na łańcuchy przyczyn i skutków, które zwykły człowiek jest w stanie dostrzec dopiero po całym zdarzeniu, albo i wcale.

Każdy Mistrz buduje sobie zestaw koncepcji, wizję świata, a jednocześnie arsenał technik wpływania na bieg spraw, ludzi czy kształt swego dzieła. Chce  

zrozumieć dziś,  by przewidzieć jutro.

To książka o mistrzach obserwacji i wpływania na rzeczywistość. O dowódcach takich jak Thomas “Stonewall” Jackson, który dla przeciwników był całkowicie nieprzewidywalny. O strategach takich jak Jackie Fisher, który w 1908 roku bezbłędnie przewidział, że wojna z Niemcami rozpocznie się, gdy tylko te ukończą budowę Kanału Kilońskiego. O Leonardo da Vinci, którego wgląd w ukryte wzorce natury i kunszt podziwiają pokolenia. O wodzach i mężach stanu takich jak Napoleon, mistrz manipulowania i armiami, i ludźmi, któremu tworzywem artystycznym były losy narodów i potężne siły historycznej konieczności, „a kośćmi do gry kości ludzkie,” jak ujął to lord Byron, opisując ukochanego „naszego kapralka”, hojnie dzielą-cego się wielkością z prostym żołnierzem, który ku chwale wodza szedł na śmierć.

To książka o ludziach, którzy dzięki sile swojego charakteru i umiejętności posłu-żenia się wiedzą, zaprzęgali do swoich celów mechanizmy świata i ludzkiej natury. Dzięki temu przyszłe wydarzenia, zamiary i motywacje podwładnych oraz przeciwników były dla nich niczym otwarta księga... niczym blok surowego marmuru dla rzeźbiarza.

Masz w rękach podręcznik o tym, jak generować siłę oddziaływania. Almanach koncepcji potrzebnych do zrozumienia świata i technik kontroli nad biegiem wydarzeń. Poznasz je dzięki dziesiątkom inspirujących przykładów z życia codziennego zwykłych ludzi, aren personalnych przepychanek, bitew i wojen oraz historycznych i geopolitycznych rozgrywek, w których na szali są losy świata.

Being an expert is not enough. being a master is ― Charles Lindberg

Ludzie tacy jak Leonardo Da Vinci, Arystoteles, Newton... wołają oni do siebie poprzez stulecia, a ich głos odbija się echem od murów cywilizacji.

Niespokojne duchy, pionierzy, twórcy.... Ich życia to iskierki, rozrzucone tu i tam pomiędzy stuleciami. Ale te iskry rozpaliły płomień cywilizacji.

 

Dla osoby kreatywnej czyny jednostek wybitnych powinny być natchnieniem i wzorcem do naśladowania. Ta książka jest zbiorem opowieści o czynach ludzi, którzy wiedzą, celem i wytrwałością osiągnęli to, czego innym się nie udało. 


Znaki chińskiego pisma

Każdy z tomów serii ma ideę przewodnią możliwą do wyrażenia znakiem pisma chińskiego

O znaku

Chińskie słowo ji 計, jeśli zbudować jego definicję ostensywną na bazie Trzydziestu sześciu forteli, wychodzi poza zakres znaczeniowy polskich słów „fortel” i „podstęp”. Ji, zwłaszcza w kontekście wojskowym, jest oczywiście tłumaczony jako „fortel”, jednak nie jest to tłumaczenie ścisłe. Ji oznaczało pierwotnie plan, kalkulację, schemat bądź wzorzec postępowania. Nie chodzi więc o oszukanie czy pokonanie przeciwnika, ale o skuteczne zaplanowanie i realizację zwycięskiego posunięcia. Dopiero od wczesnych wieków średnich znaczenie słowa ji poszerzyło się 
o misterną intrygę, w założeniu prowadzoną skrycie przed jej ofiarą. 

O znaku

Człowiek, który potrafi z aktualnego stanu spraw wywieść to, co dopiero się zdarzy, „grokujący” zasady rządzące Wszechświatem, pojmujący naturę Dao, w starożytnych Chinach zwany był Świętym Mężem (聖人). Mógł on „zobaczyć początek i poznać koniec”.

„Odrzuć pustkę, ułudę, by dostrzec pełnię, prawdziwy świat”, głoszą nauki buddyjskie. „Mów prawdę, a prawda cie wyzwoli”, nawoływał Jezus. „Oko widzi tylko to, co umysł gotowy jest przyjąć”, zauważa Henri Bergson. Wszystkie te i podobne dyrektywy podsuwają tą myśl, że należy odrzucić swoje przekonania, przesądy, często zawodną wiedzę, aby spojrzeć na problem w sposób nowy, umożliwiający jego – często błyskotliwe – rozwiązanie.

O znaku

Znak jun(czyt. dźun) to człowiek szlachetny i wykształcony, w domyśle szlachetnego rodu. W ideałach głoszonych przez konfucjańskich uczonych est to ktoś, kto ciężką pracą wypracował i umiejętności, i pozytywne przymioty charakteru. 

O znaku

Znak zhi (czyt. dży) to dwa elementy: uczony i umysł (dosłownie serce). A więc ktoś, kto budouje swoją siłę woli po to, aby w jakiś sposób wpłynąć na świat i zrealizować swoje aspiracje. 

Fragmenty

36 forteli

Dyslokacja (ang. dislocation), czyli sprawienie, aby siły przeciwnika utraciły znaczenie przez to, że znajdą się w niewłaściwym miejscu lub czasie (dyslokacja pozycyjna i czasowa), albo też są nieadekwatne do zadania (dyslokacja funkcjonalna), jak to miało miejsce z atakami konnego rycerstwa na innowacyjne, doraźnie budowane husyckie fortyfikacje z wozów bojowych


Urywki w plikach PDF 19

Recenzja w roczniki Azja-Pacyfik 20/2017

Recenzja prof. Krzysztofa Gawlikowskiego


(publikacja wkrótce) Chiny mają jednak także drugą, ciemną stronę – Yin, zazwyczaj wstydliwie skrywaną, zwłaszcza przed „obcymi”, myśli strategicznej, szczególnie tradycji sławnych „36 forteli”

Krytyczne uwagi nt. artykułu o postrzeganiu Chin przez Rzym

Szereg uwag komentujących merytoryczne usterki tekstu K. Michalewicza nt. kontaktów między starożytnym Rzymem i Chinami


Imperium Qin mogło powstać wyłącznie dzięki ogromnemu skokowi cywilizacyjnemu okresu poprzedniego Epoki Wiosen i Jesieni oraz Okresu Walczących Królestw. Zdanie byłoby od biedy poprawne, gdyby dać "imperialne tradycje Chin" w miejsce "Rozwój Chin".

Recenzja na blogu Książki. Mój mały świat

Recenzja na bardzo popularnym blogu o książkach


Pewnie wiele osób najchętniej przeszłoby od razu do opisu forteli, lecz to nie jest dobry pomysł, bowiem każda z części stanowi element spójnej całości i świetnie się uzupełniają.

Recenzja w portalu DlaLejdis.pl


Najbardziej niezwykłą cechą dzieła autora jest przesłanie: „Nie broń, a umysł pozwoli ci wygrać spór.” Udowadnia to w każdym dziale.

Teoria króla i królowej

O wojnie manewrowej. Dwie koncepcje, a może nawet dwie filozofie sposobu atakowania przeciwnika.


W portalu Zaczytani-24.pl


Piotr Plebaniak ma już na swoim koncie dwie książki o Chinach. Świetnie orientuje się w tematyce dalekowschodniej i dzieli się swoją wiedzą z czytelnikami.

Recenzja w portalu historia.org.pl

Tekst Grzegorza Antoszeka


Wszystko opisano bardzo przyjemnym językiem. Jest on przy tym jasny i zrozumiały, bo ma zasadnicze znaczenie w procesie komunikacji autor-czytelnik. W tej pozycji nie ma bowiem miejsca na niedomówienia i interpretacje.

Audycja radiowa Wojciecha Marczyka w RDC

Z Piotrem Plebaniakiem, socjologiem z uniwersytetu na Tajwanie, o zasadach, jakimi kierują się Chińczycy w życiu, pracy, zawieraniu umów, kontaktów itd., a także o tym, jak należy czytać i rozumieć ich gesty i słowa, rozmawiał Wojciech Marczyk.


W portalu Mechaniczna-kulturacja.pl


Książka Plebaniaka daleka jest od przysłowiowego lania wody. Autor skupia się na konkretnych przypadkach, obrazując każdy z nich dokładnym i szczegółowym opisem i wyjaśnieniem. Całość przedstawiona jest w sposób bardzo praktyczny i w wielu przypadkach możliwy do odniesienia w życiu codziennym.

Recenzja w portalu konflikty.pl

Recenzja w portalu konflikty.pl


Recenzja na To czytają wielbłądy


Książka Piotra Plebaniaka to nie tylko podręcznik, z którego dowiecie się jak mając skromniejsze niż Wasz przeciwnik środki osiągnąć pożądane cele. Czasami za wygraną można uznać fakt, że… nie przegraliśmy, bo nie udało się nas wciągnąć w konflikt, którego w danej chwili nie mamy szans wygrać, lub szanse na pozytywne dla nas zakończenie są iluzoryczne.

O podstępnych Chińczykach i życiowej mądrości

Wywiad dla PAP Life


Definicja fortelu i zwycięstwa

Nieszablonowa definicja tych dwóch zjawisk pozwoli ci lepiej rozumieć zmagania, w których uczestniczysz.


John Boyd, amerykański as myśliwski i autor koncepcji cyklu OODA, definiował walkę jako

„strategiczną grę, której celem jest zmniejszenie zdolności przeciwnika do komunikacji i interakcji ze środowiskiem, a podtrzymanie lub zwiększenie tych zdolności u siebie”.

W książce 36 forteli konflikt i wojna jest opisywana zgodnie z taką definicją. Dlatego esencja wszystkich porad, analiz i przykładów historycznych da się zawrzeć w poniższym fragmencie. Warto zwrócić uwagę, że opis wojny manewrowej to propozycja języka opisywania forteli, który składa się z trzech pojęć: wyprzedzenia, dyslokacji i zakłócenia. Inaczej jeszcze, wszystkie podstępy składają się z tych trzech metod działania - użytych pojedynczo, lub jednocześnie.

Co to znaczy stosować fortele i zwycięstwo, czym jest tzw. wojna manewrowa.

Definicja fortelu

Stosować fortele to tak powodować sytuacją, aby przeciwnik − otumaniony fałszywymi obrazami mentalnymi i własnymi stanami emocjonalnymi − mamił sam siebie, że to jemu bieg wydarzeń sprzyja, a własne posunięcia przynoszą korzyści. Uczyni tak, gdy zaniecha użycia metod działania (procedur) optymalnych i skutecznych w danej sytuacji. Zamiast tego, swoje kalkulacje oceni przez pryzmat względów wizerunkowych, rytualnych i emocjonalnych.

Przeciwnik musi zostać odłączony od kontaktu ze środowiskiem działania. Ma ignorować istotne wydarzenia i czynniki, lub ich nie dostrzegać, a w rezultacie bezwiednie utracić zdolność i możność do realizacji upatrzonych celów. Ma dobrać taktykę i sposób działania narzucone przez inne względy, niż logika bezpośredniego pola walki.

Inaczej jeszcze: zamiast dać przeciwnikowi problem do rozwiązania, należy postawić go przed sprytnie skonstruowanym dylematem − ma zmarnować czas lub rozstrzygnąć kwestię wybierając umiejętnie mu podsunięte, pozornie mniejsze zło. Co lepsze dowcipy, filmy ale i rzeczywiste sytuacje konfliktowe, są przejawem właśnie tak rozumianej metody działania.

Definicja zwycięstwa

Zwyciężyć to sprawić, że inni utracą zdolność do przeciwdziałania naszym planom. W tym celu nie trzeba zniszczyć fizycznie ani przeciwnika, ani jego narzędzi działania, ani nawet narzucać mu własnej woli, czy poglądów. Wystarczy wy- wołać w nim poczucie rzeczywistej lub postrzeganej przegranej, zniszczyć jego morale (ang. fortitude). Zwyciężyć to wywołać w umyśle przeciwnika zjawisko porażki (ang. create defeat phenomenon) tak, aby zaniechał on wrogiej nam aktywności.

Kluczowe prawidłowości

Wojny i konflikty toczą ludzie. Pierwszorzędnym celem jest umysł przeciwnika. Tak pojmowana sztuka wojenna jest więc z samej swojej natury gałęzią psychologii.

Podejście „zachodnie”, to wojna na wyniszczenie (ang. attrition warfare). Metoda zwycięstwa to wytworzenie kalkulowanej metodami arytmetycznymi, dającej się więc skwantyfikować, przewagi liczebnej lub materiałowej, a następnie zniszczenie przeciwnika lub jego zdolności działania. Newralgiczny punkt, którego zniszczenie jest celem, tak zwany środek ciężkości przeciwnika (ang. center of gravity), to jego kluczowa siła. Kulturowe uwarunkowania sprawiają, że starcie przybiera formę konfrontacji typu fair game, a więc m.in. atak ma naturę uderzania twardym w twarde, a obrona polega na wytworzeniu kontr-siły podobnego typu, co ta użyta w ataku.

Podejście przeciwne, którego prekursorem jest Sun Zi, to tzw. wojna manewrowa. W takiej wojnie uczestnik uzyskuje przewagę wykorzystując trudne do zważenia słabości i siły ludzkiej duszy. Psychologia jest fundamentem wszystkich koncepcji wojny manewrowej − starcia dwóch przeciwstawnych ludzkich woli. W maneuver warfare środek ciężkości przeciwnika to jego kluczowa słabość. Atak ma postać uderzania twardym w miękkie, najlepiej w warunkach możliwie nieuczciwych dla tamtego. Trzy podstawowe techniki neutralizacji lub podporządkowania sobie przeciwnika to:

(1) działanie wyprzedzające (ang. preemption)
czyli pokonanie lub neutralizacja przeciwnika zanim dojdzie do walki. To na przykład błyskawiczne podjęcie działań tak, że plany przeciwnika i stopień ich rozpoznania przestają mieć jakiekolwiek znaczenie;
(2) dyslokacja (ang. dislocation)
czyli sprawienie, aby siły przeciwnika utraciły znaczenie przez to, że znajdą się w niewłaściwym miejscu lub czasie (d. pozycyjna i czasowa), albo też są nieadekwatne do zadania (d. funkcjonalna), jak to miało miejsce z atakami konnego rycerstwa na innowacyjne, doraźnie budowane husyckie fortyfikacje z wozów bojowych;
(3) zakłócenie (ang. disruption)
, czyli neutralizacja (w tym m.in. zniszczenie) lub zaszachowanie przeciwnikowi środka ciężkości, co ma sparaliżować jego wysiłek.

Recenzja w PHW.ORG.PL


Trzydzieści sześć forteli (wyciąg)

Skrócona wersja tłumaczenia oryginalnego traktatu


Instynkty na celowniku

fragment wpisu na blogu (Trystero.pl)


Fragment książki: ramka Zwarcie w głowie przeciwnika ze stron 398-400

Zadaniem forteli jest zakłócić percepcję. (...) „Człowiek posiada pewien repertuar przystosowawczych programów działania – zarówno wrodzonych, jak i wyuczonych”. W uruchamianiu rozmaitych programów i procedur poznawczych pośredniczą emocje. Są umiarkowanie silne lub intensywne, co przekłada się też na siłę przywoływanych przez siebie reakcji. Nagłe wycofanie lub pojawienie się nowego bodźca wyłączy jedną, a uruchomi nową reakcję emocjonalną i procedurę. W momencie przełączania umysł znajdzie się w stanie krótkotrwałej inercji. [...]

W sferze psychologii działa to tak: „Człowiek posiada pewien repertuar przystosowawczych programów działania – zarówno wrodzonych, jak i wyuczonych”. W uruchamianiu rozmaitych programów i procedur poznawczych pośredniczą emocje. Są umiarkowanie silne lub intensywne, co przekłada się też na siłę przywoływanych przez siebie reakcji.

Nagłe wycofanie lub pojawienie się nowego bodźca wyłączy jedną, a uruchomi drugą, nową reakcję emocjonalną i procedurę. W momencie przełączania umysł znajdzie się w stanie krótkotrwałej inercji. Nastąpić to może w przerwie po przerwaniu jednego programu, a przed zaczęciem nowego, ale też wtedy, gdy nastąpi konflikt dwóch programów uruchomionych jednocześnie.

Oczytany w mądrościach wschodu rycerz z neurochirurgiczną precyzją prowadzi wyrafinowany atak w ośrodek decyzyjny wrażych sił. Stosuje przy tym słynną maksymę Sun Zi: „najlepszą metodą walki jest atak na zamysły [umysł] przeciwnika”

Psychologowie wciąż testują hipotezy próbując określić, który organ mózgu jest za to odpowiedzialny. Póki co pewne jest to, że mechanizm fortelu mający zakłócić funkcje poznawcze ofiary (przełączanie procedur) działa nie na poziomie wiedzy nabytej, ale na poziomie neuroanatomicznym.

Wytyczna działania: spraw, by u przeciwnika nagle zadziałało kilka równoległych, konfliktujących ze sobą programów działania. W kategoriach zachowań społecznych: człowiek oczekuje jedynie zajścia zdarzeń prawdopodobnych. Zdarzenia niepasujące do przewidywań albo powodują wyżej opisane „zwarcie” lub są ignorowane (patrz s. 466 i 468). Metodą psucia rachub będzie więc wykorzystanie zjawiska primingu (patrz s. 79). Podsuwając przeciwnikowi odpowiednio spreparowane informacje, można w jego głowie uruchomić i przygotować do użycia programy, które okażą się nieadekwatne wobec tego, co mu szykujemy. Doprowadzi to do przeciążenia w krytycznej chwili, gdy przeciwnik zacznie już przywoływać do działania procedury prawidłowe.

Wgrywanie komuś niepasujących do sytuacji programów sprowadza się do tak banalnych trików jak udawanie rannego i zostawienie śladów krwi po to, by podejść od tyłu prześladowców nastawionych nie na walkę, a dobicie rannego.

Inny atak prowadzony na poziomie fizjologicznym to wywołanie lub stłumienie reakcji instynktownych. W swojej bardzo cennej poznawczo pracy Dave Grossman wykazuje, że u żołnierzy mających zabijać uruchamiała się silniejsza niż instynkt przetrwania blokada powstrzymująca przed zabiciem bądź zranieniem przeciwnika. Agresję wewnątrzgatunkową hamują, co już wspominałem, nie tylko instynkty, ale i rytuały – m.in. redukujące agresję sygnały uległości, odczytywane jako poddanie. Stroszenie (pozorne powiększanie, demonstrowanie siły, zastraszanie) ma zredukować agresję przeciwnika, a wyzwolić w nim reakcji ucieczki. To właśnie na tym polu przewagę zapewniała wczesna broń palna, dalece mniej skuteczna od łuków czy kuszy.

Uruchamiając te obudowane wyuczonymi normami społecznymi instynkty można sparaliżować wolę walki i zniszczyć morale przeciwnika równie skutecznie jak wywołując strach i poczucie bezsiły! Grossman wspomina, że bez „treningu mordercy”, któremu poddano żołnierzy U.S. Army dopiero w czasie wojny w Wietnamie, jedynie 2% ludzi jest psychicznie zdolna do świadomego zabijania lub krzywdzenia. Stąd potrzeba odczłowieczania postaci biegających przed lufą, które stosowano od zarania dziejów. Słynny eksperyment Milgrama pokazał też, że blokady psychiczne znikają m.in. pod presją autorytetu.

Efekt sparaliżowania dostępu do wiedzy nabytej to zakłócenie cyklu decyzyjnego OODA »35.1. Polega na poddaniu przeciwnika silnym emocjom i wyłączeniu pracy partii mózgu które odpowiadają za rozumowanie logiczne i wykorzystanie doświadczenia i treningu. Stąd wszechobecna zasada, aby reakcje utrwalać w pamięci motorycznej jako „wyuczone odruchy”, które są znacznie mniej podatne na zakłócenia.

Sztuka wojny? A może sztuka jej unikania?

fragment artykułu w portalu Kresy.pl


Dla Chińczyków negocjacje nie są antytezą, zawieszeniem wojny ani negocjowaniem umowy dwóch w miarę równorzędnych stron. Są wojny przedłużeniem – dotyczy to też negocjacji nad zawieszeniem broni. Negocjacje to już walka, czego jedną z konsekwencji jest kulturowo uwarunkowany i przez to oczywisty bezsens wypowiadania wojny. [...]

Na Zblogowani.pl

Świetna i bardzo dogłębna zdaniem autora recenzja Dobrego Łotra


Piotr Plebaniak staje tu na wysokości zadania, w bardzo obrazowy sposób ukazując różnice pomiędzy tym, jak tradycyjnie postrzegał wojnę Europejczyk, a jak Azjata, demonstrując, że dla władyków Państwa Środka nie istniało rozgraniczenie pomiędzy wojną a negocjacjami oraz wywodząc, że typowy dla nich pragmatyzm znajduje swoje korzenie w filozofii taoizmu i konfucjanizmu.

Wietnamczycy oszukali technologię USA za pomocą... moczu

Wzmianka o książce w artykule o wojnie w Wietnamie


Siły psychohistorii

Największe imperium w dziejach ludzkości… u szczytu potęgi. Wokół rosną w siłę zawistni konkurenci. Rok 1908 John Fisher, brytyjski Pierwszy Lord Admiralicji, stwierdza, że wojna z Niemcami rozpocznie się w chwili ukończenia przebudowy Kanału Kilońskiego, który potrzebny był Niemcom do relokowania pancerników między Morzem Północnym a Bałtykiem. Kanał miał być oddany do użytku w październiku 1914. Ukończono go jednak kilka miesięcy wcześniej – w lipcu. Ledwie kilka dni później bezlitosny konflikt o panowanie nad światem został puszczony w ruch. Fisher trafił w dziesiątkę.


Urywki w plikach PDF 0

Brak

Sequi nobis

U schyłku dynastii Qin żył pewien ubogi wieśniak Chen Sheng, zwany przez innych She. Bieda zmuszała go do pracy najemnej na polach sąsiadów. Pewnego dnia, pracując przy orce, She westchnąwszy, powiedział do towarzyszy: „Jeśli któryś z nas stanie się ważny i bogaty, niechaj nie zapomina o pozostałych”. Ci zaśmieli się, pukając w czoło: „Jakże biedak taki jak ty może dostąpić stanowisk?”. Wtedy She westchnął ponownie i odparł: „Cóż zięba może wiedzieć o aspiracjach łabędzia?”.

Wiele lat później Chen Sheng razem z Wu Guangiem poprowadził rebelię Zhangchu w rejonie ówcześnie zwanym Chenxian. W trakcie tych wydarzeń został przez swoich podkomendnych wybrany wodzem naczelnym, a później królem. W rezultacie przeszedł do historii jako wybitny przywódca.


Urywki w plikach PDF 0

Brak

Triumf woli


Urywki w plikach PDF 0

Brak
Kluczowe prawidłowości konfliktów
Zastosuj je, aby przejąć inicjatywę i kontrolować przebieg konfliktów Ściągnij PDF lub Czytaj poniżej

Tematy przewodnie

Adaptacja fragmentu książki:

Zadaniem forteli jest zakłócić percepcję. (...) „Człowiek posiada pewien repertuar przystosowawczych programów działania – zarówno wrodzonych, jak i wyuczonych”. W uruchamianiu rozmaitych programów i procedur poznawczych pośredniczą emocje. Są umiarkowanie silne lub intensywne, co przekłada się też na siłę przywoływanych przez siebie reakcji. Nagłe wycofanie lub pojawienie się nowego bodźca wyłączy jedną, a uruchomi nową reakcję emocjonalną i procedurę. W momencie przełączania umysł znajdzie się w stanie krótkotrwałej inercji. [...]

Spis treści

...

Spis treści całości

Część I: Walka z cieniami

To grupa krótkich esejów o chińskim kodzie kulturowym. Wśród tematów m. in.
 • 1. Chiński sposób patrzenia na świat i układania planów.
 • 2. Cztery mechanizmy interakcji z przeciwnikiem na przeciwnika.
 • 3. Czym jest wojna? Punkt ciężkości konfliktu według Chińczyków.
 • 4. Praprzyczyny podstępnej natury Chińczyków.
 • 5. Sekret chińskiego sukcesu.
 • 6. Chińska kosmologia, Księga przemian oraz tradycyjne postrzeganie porządku świata.
 • 7. Pochodzenie Trzydziestu sześciu forteli.


 • Część I: Walka z cieniami
  (Urywki z każdego z dziewięciu esejów)


  1. Chiński sposób patrzenia na świat i układania planów:

  [...] Ta chińska dalekosiężność planowania polega na czynieniu przygotowań i planów nie celem odwrócenia układu sił. W rozumieniu Chińczyków taki obrót wydarzeń nie jest czymś co trzeba wymusić czy wywalczyć. Jest okolicznością nadchodzącą nieuchronnie. Zamiast więc „zawracać kijem Wisłę”, Chińczycy spokojnie siadają nad jej brzegiem i w myśl ichniejszego przysłowia −cierpliwie czekają, aż spłynie nią ciało ich wroga. Inaczej: zamiast trwoninić siły nad powstrzymaniem nieuchronnego upadku, starają się zminimalizować jego dotkliwość. [...]
  [...] Z tego wynika inna zasada. Korzystnie jest przyspieszyć wzrost siły przeciwnika. W ten sposób przyspiesza się jednocześnie jego nieuchronny upadek. [...]


  2. Cztery mechanizmy interakcji z przeciwnikiem:

  [...] Zmniejsz zdolność przeciwnika do komunikacji i interakcji ze środowiskiem, a podtrzymaj lub zwiększ tą zdolność u siebie. [...]


  3. Czym jest wojna? Punkt ciężkości konfliktu według Chińczyków.

  [...] Chińska sztuka podstępu była nieuniknioną naturalną konsekwencją istnienia sprzeczności między systemem wartości opartym na harmonii, a koniecznością toczenia i rozwiązywania sporów konfliktów interesów. Podstępy i działania niejawne pozwalały osiągać cele bez zakłócania pozorów harmonii i konieczności otwartego przekraczania norm. Pozwalała podtrzymać decorum. [...]


  4. Praprzyczyny podstępnej natury Chińczyków.

  [...] Wypadkowa działania tradycji religijnych, nauk konfucjańskich i innych czynników sprawiły, że chwałę zwycięstwa osiągano raczej dzięki zastosowaniu skutecznego fortelu, a nie pokonaniu przeciwnika w krwawym boju. Pojedynki umysłów, są w chińskim ujęciu dalece ciekawsze i ważniejsze niż pokazy odwagi i sprawności we władaniu bronią. Tym bardziej, że konieczność stoczenia bitwy traktowano jako przejaw nieudolności dowódcy i władcy, który nie potrafił unieszkodliwić przeciwnika zanim użycie siły militarnej stało się konieczne. [...]


  5. Sekret chińskiego sukcesu.

  [...] Choć Korea poszła inną drogą niż Chiny, jej sukces także jest owocem połączenia „azjatyckiej pracowitości” z „zamordystyczną” kontrolą i regulacją gospodarki przez rząd. Także i tutaj klucz stanowiło należyte przygotowanie odpowiedniego środowiska do rozwoju! W Korei Południowej centralne sterowanie i realizacja odgórnych planów, w przeciwieństwie do polskiego socrealizmu, była przeprowadzona racjonalnie. Koreańczycy skutecznie chronili własną gospodarkę przed importem i obcym kapitałem (regulowali przepływ dewiz i napływ obcych inwestycji), przy tym dozwalali na naruszanie krępujących innowacyjność praw własności intelektualnej. [...]


  6. Chińska kosmologia, Księga przemian oraz tradycyjne postrzeganie porządku świata.

  [...] Te same prawidła rządzą nie tylko całym kosmosem, ale i przyrodą i światem człowieka. Oscylujące przemiany są przejawem dynamicznej równowagi przeciwieństw – z reguły Chińczycy operują pojęciem przemian pierwiastków Yin i Yang. Ich natężenie rośnie i maleje w cyklach, w zmienia się też ich natura. [...] Taka ramifikacja podstawowych interakcji zjawisk jest odmienna od mniemań i teorii alchemików starożytnego i średniowiecznego Zachodu. Dla osiągnięcia zmiany na Zachodzie potrzebna jest głęboka ingerencja, na Wschodzie – cierpliwe czekanie, aż zmiana zajdzie sama. [...]


  7. Chińska kosmologia, Księga przemian oraz tradycyjne postrzeganie porządku świata.

  [...] Chiński znak ji  計, jeśli zbudować jego definicję ostensywną na bazie Trzydziestu sześciu forteli, wychodzi poza zakres znaczeniowy polskich słów ‘fortel’ i ‘podstęp’. Znak ji, zwłaszcza w kontekście wojskowym, jest tłumaczony na ‘fortel’, jednak nie jest to tłumaczenie ścisłe. Ji oznaczało pierwotnie plan, kalkulację, schemat bądź wzorzec postępowania. Nie chodzi więc o oszukanie czy pokonanie przeciwnika, ale o skuteczne zaplanowanie i realizację zamiarów. [...]

  Część II: Trzydzieści sześć forteli


  Poniżej wybrane urywki opisów forteli.
  Mini-omówienie wszystkich forteli z wieloma przykładami (w tym filmy on-line) znajduje się tutaj: Wersja mini


  Przewodnik przez fortele (tylko wybrane fortele, całość w pliku PDF

  1. Oszukaj Niebo i przekrocz morze

  Pod zasłoną działań jawnych i pozornie niewinnych ukryj rozbieżność interesów i konflikt, do którego sam już się szykujesz.

  2. Zaatakuj Wei, aby uratować Zhao

  Rozdziel neutralizację siły przeciwnika od zgodnego z powszechną praktyką (tj. rytualnego) sposobu pokonania go.

  21. Opuść pancerzyk jak cykada

  Ukryj swoją przejściowo dużą wrażliwość na atak

  32. Fortel pustego miasta

  Fortel podwójnego blefu. Gdy jesteś słaby, a twoje możliwości obrony są wyczerpane… pokaż tą słabość. Podejrzliwy przeciwnik pomyśli, że ta okazana słabość jest podstępem, a w rzeczywistości jesteś silny i zastawiasz na niego pułapkę. Jeśli uzna ryzyko za zbyt duże, nie zaryzykuje ataku nawet dysponując przytłaczającą przewagą.

  36. Ucieczka jest najlepsza

  Nie walcz, jeśli nie masz szans na wygraną. Zachowaj siły i sprawność na lepszą okazję. Uciekaj, by zwyciężyć następnym razem.


  (koniec urywków książki)


  Rekomendacje

  Książkę polecają m.in. gen. Roman Polko, mjr dr Maciej Zimny, dr Jacek Bartosiak, płk Leszek Baran, gen. Waldemar Skrzypczak, Naval, gen. Jarosław Kraszewski, dr Tomasz Witkowski, st. chor. rez. Piotr Soyka,

  36 forteli polecam w szczególności żołnierzom sił i służb specjalnych, które z założenia realizują swoje misje w nieprzewidywalnym środowisku wysokiego ryzyka. Taktykom i strategom odpowiedzialnym za odnajdywanie dróg wyjścia z beznadziejnych sytuacji, ale i ku przestrodze w obliczu pozornie słabego i przez to lekceważonego przeciwnika.”

  generał Roman Polko, były dowódca jednostki GROM, autor m.in. książki „RozGROMić konkurencję” oraz Bezpiecznie już było

  W jednej pozycji autor zebrał wiele ilustracji historycznych, anegdot i konkretnych instrukcji, które są połączeniem mądrości wielowiekowego doświadczenia myśli wojskowej dalekiego wschodu z dorobkiem współczesnej psychologii. Tak powstało znakomite opracowanie, traktujące o „myśleniu poza przyjętymi schematami” i „uciekaniu od rutyny”, czyli patrzenia na pojawiające się problemy tylko w wąskich kategoriach nauk tratujących o zarządzaniu w sensie ogólnym. Z pewnością każdy, którego praca polega na kierowaniu organizacjami lub zespołami ludzkimi, znajdzie w niej coś dla siebie.

  — mjr dr Maciej Zimny, były oficer GROM-u, autor książki Terroryzm samobójczy

  (...) Geopolityka to gra o władze a tym samym o przyszłość świata. Plan​​​, rachuby i podstęp decydują o ​życiu i śmierci, o sukcesie lub klęsce. Tradycje prowadzenia zmagań, definiowania wojny są często zasadniczo różne w kręgu​ oddziaływania cywilizacji zachodniej i chińskiej. 36 forteli i traktat Sztuka wojny słynnego stratega chińskiej starożytności są dla Chińczyków równorzędnym przejawem tego, co my określamy mądrością wschodu. A opracowanie Piotra Plebaniaka to znakomity międzykulturowy, okraszony dziesiątkami anegdot podręcznik psychologii konfliktu, w którym chiński dorobek opisany jest językiem współczesnej psychologii. Gorąco polecam.

  dr Jacek Bartosiak, ekspert geopolityk, autor książki Pacyfik i Eurazja. O wojnie

  Omówione w 36 fortelach praktyczne sposoby wniknięcia w umysł przeciwnika stanowią cenne uzupełnienie naszych Szkoleń funkcjonariuszy bezpieczeństwa. Szczególnie użyteczne są konkretne techniki wczuwania się w potencjalnego przeciwnika - jego motywację, kulturowe ograniczenia i wynikającą z nich technikę działania.

  płk Leszek Baran, były szef szkolenia BOR, prezes Fundacji Byłych Funkcjonariuszy BOR

  Książka 36 forteli w sposób absolutnie fascynujący prezentuje to, czym jest prowadzenie konfliktów i wojen. Lektura obowiązkowa dla adeptów strategii i taktyki.

  gen. broni w st. spocz. Waldemar Skrzypczak, współautor książki Moja wojna (2010) oraz Jesteśmy na progu wojny (2018)

  Myślenie „outside the box” jest kluczem do działań specjalnych.  Książka 36 forteli  w sposób absolutnie wzorowy, za pomocą zbioru konkretnych przykładów i praktycznych zastosowań, prowadzi do wytrenowania tej umiejętności. Powinna stać się obowiązkową lekturą analityków, strategów i przede wszystkim żołnierzy.

  Naval, weteran m.in. z Iraku, Afganistanu, były operator jednostki specjalnej GROM i autor książek m.ni. Camp Pozzi, Ostatnich gryzą psy.

  Książka ta w sposób absolutnie fascynujący prezentuje to, czym jest prowadzenie konfliktów i wojen. Autor należycie dostrzega to, że to ludzie toczą wojny, a nie maszyny. A więc warunkiem sukcesu jest właściwe zarządzanie zasobami osobowymi. Lektura obowiązkowa dla adeptów strategii i sztuki operacyjnej z elementami taktyki.

  gen. bryg. rez. dr Jarosław Kraszewski

  Piotr Plebaniak pokazuje, jak aktywują się w nas mechanizmy takie jak huśtawka emocjonalna czy zachowania perfidne nad którymi - u siebie i innych - tylko nie wielu panuje w sposób świadomy 36 forteli to książka dla tych, którzy chcą się przed podstępem bronić, ale i tych, którzy chcą go lepiej zrozumieć.

  dr Tomasz Witkowski, konsultant-szkoleniowiec w MODERATOR, autor min. Psychomianipulacji oraz Inteligencji makiawelicznej

  Nie ma operacji specjalnych bez myślenia „outside the box”. Ta książka to fantastyczny zbiór konkretnych przykładów i takiego myślenia, i jego zastosowań. Powinna stać się obowiązkowym podręcznikiem żołnierza sił specjalnych.

  st. chor. rez. Piotr Soyka, były żołnierz JWK, POL SOF Academy (Strzelanie bojowe)

  Recenzje

  W sieci i w mediach tradycyjnych

  Recenzje

  4 0 36 forteli

  Recenzja w roczniki Azja-Pacyfik 20/2017

  Publikacja: 2017-12-30.

  Recenzja prof. Krzysztofa Gawlikowskiego

  (publikacja wkrótce) Chiny mają jednak także drugą, ciemną stronę – Yin, zazwyczaj wstydliwie skrywaną, zwłaszcza przed „obcymi”, myśli strategicznej, szczególnie tradycji sławnych „36 forteli”

  Przejdź

  Recenzja na blogu Książki. Mój mały świat

  Publikacja: 2017-10-18.

  Recenzja na bardzo popularnym blogu o książkach

  Pewnie wiele osób najchętniej przeszłoby od razu do opisu forteli, lecz to nie jest dobry pomysł, bowiem każda z części stanowi element spójnej całości i świetnie się uzupełniają.

  Przejdź

  Recenzja w portalu DlaLejdis.pl

  Publikacja: 2017-10-14.

  Najbardziej niezwykłą cechą dzieła autora jest przesłanie: „Nie broń, a umysł pozwoli ci wygrać spór.” Udowadnia to w każdym dziale.

  Przejdź

  W portalu Zaczytani-24.pl

  Publikacja: 2017-09-14.

  Piotr Plebaniak ma już na swoim koncie dwie książki o Chinach. Świetnie orientuje się w tematyce dalekowschodniej i dzieli się swoją wiedzą z czytelnikami.

  Przejdź

  Recenzja w portalu historia.org.pl

  Publikacja: 2017-08-16.

  Tekst Grzegorza Antoszeka

  Wszystko opisano bardzo przyjemnym językiem. Jest on przy tym jasny i zrozumiały, bo ma zasadnicze znaczenie w procesie komunikacji autor-czytelnik. W tej pozycji nie ma bowiem miejsca na niedomówienia i interpretacje.

  Przejdź

  W portalu Mechaniczna-kulturacja.pl

  Publikacja: 2017-07-21.

  Książka Plebaniaka daleka jest od przysłowiowego lania wody. Autor skupia się na konkretnych przypadkach, obrazując każdy z nich dokładnym i szczegółowym opisem i wyjaśnieniem. Całość przedstawiona jest w sposób bardzo praktyczny i w wielu przypadkach możliwy do odniesienia w życiu codziennym.

  Przejdź

  Recenzja w portalu konflikty.pl

  Publikacja: 2017-06-24.

  Recenzja w portalu konflikty.pl

  Przejdź

  Recenzja na To czytają wielbłądy

  Publikacja: 2017-06-14.

  Książka Piotra Plebaniaka to nie tylko podręcznik, z którego dowiecie się jak mając skromniejsze niż Wasz przeciwnik środki osiągnąć pożądane cele. Czasami za wygraną można uznać fakt, że… nie przegraliśmy, bo nie udało się nas wciągnąć w konflikt, którego w danej chwili nie mamy szans wygrać, lub szanse na pozytywne dla nas zakończenie są iluzoryczne.

  Przejdź

  Na Zblogowani.pl

  Publikacja: .

  Świetna i bardzo dogłębna zdaniem autora recenzja Dobrego Łotra

  Piotr Plebaniak staje tu na wysokości zadania, w bardzo obrazowy sposób ukazując różnice pomiędzy tym, jak tradycyjnie postrzegał wojnę Europejczyk, a jak Azjata, demonstrując, że dla władyków Państwa Środka nie istniało rozgraniczenie pomiędzy wojną a negocjacjami oraz wywodząc, że typowy dla nich pragmatyzm znajduje swoje korzenie w filozofii taoizmu i konfucjanizmu.

  Przejdź
  Siły psychohistorii Sequi nobis Triumf woli

  Adaptacje i artykuły na podstawie książki

  Krytyczne uwagi nt. artykułu o postrzeganiu Chin przez Rzym

  Publikacja: 2017-11-04.

  Szereg uwag komentujących merytoryczne usterki tekstu K. Michalewicza nt. kontaktów między starożytnym Rzymem i Chinami

  Przejdź

  Teoria króla i królowej

  Publikacja: 2017-10-14.

  O wojnie manewrowej. Dwie koncepcje, a może nawet dwie filozofie sposobu atakowania przeciwnika.

  Przejdź

  Audycja radiowa Wojciecha Marczyka w RDC

  Publikacja: 2017-07-29.

  Z Piotrem Plebaniakiem, socjologiem z uniwersytetu na Tajwanie, o zasadach, jakimi kierują się Chińczycy w życiu, pracy, zawieraniu umów, kontaktów itd., a także o tym, jak należy czytać i rozumieć ich gesty i słowa, rozmawiał Wojciech Marczyk.

  Przejdź

  O podstępnych Chińczykach i życiowej mądrości

  Publikacja: 2017-06-10.

  Wywiad dla PAP Life

  Przejdź

  Trzydzieści sześć forteli (wyciąg)

  Publikacja: .

  Skrócona wersja tłumaczenia oryginalnego traktatu

  Przejdź

  Instynkty na celowniku

  Publikacja: .

  fragment wpisu na blogu (Trystero.pl)

  Przejdź

  Sztuka wojny? A może sztuka jej unikania?

  Publikacja: .

  fragment artykułu w portalu Kresy.pl

  Przejdź

  Wietnamczycy oszukali technologię USA za pomocą... moczu

  Publikacja: .

  Wzmianka o książce w artykule o wojnie w Wietnamie

  Przejdź

  Zakup, dedykacja i autograf

  36 forteli


  W księgarniach od 15 maja 2017

  Gdzie kupić wydanie papierowe

  Książka dostępna jest w księgarniach stacjonarnych na terenie całego kraju, m.in w:
  sieci Empik, Moda Na Czytanie oraz księgarniach on-line:
  NiePrzeczytane.pl, Merlin oraz bezpośrednio u wydawcy: SKLEP WYDAWNICTWA ZYSK

  Gdzie kupić ebook

  Cyfroteka

  Siły psychohistorii


  Listopad 2019

  Sequi nobis


  W przygotowaniu. Poproś o powiadomienie o wydaniu przez Facebook lub tutaj.

  Triumf woli


  W przygotowaniu. Poproś o powiadomienie o wydaniu przez Facebook lub tutaj.